סיפורים מהשטח

התאגידים עוברים לכלכלה ירוקה? על חשבון הכיס של האזרח הקטן!

 

מתי היתה הפעם האחרונה בה חיפשת מסמך שידעת שהוא נמצא איפה שהוא בבית?


אצלי זה קרה לפני שבוע. ביטוח הלאומי דרשו תשלום על חוב ישן בן 12 שנים.  אז מסתבר שלא חלה "התיישנות" על חובות שהם שכחו לבקש, ואני חייב לשלם. ואני רק ידעתי שבדיוק באותה התקופה עוד הייתי נשוי לאישה שהקפידה על תשלומים. הכל שולם, תויק ואורגן בקלסרים חומים ועבים, כך שלא יתכן שלא שלמתי.


תוך חיפוש קדחתני חשבתי איפה הנחתי את חשבונות הטלפון של בזק, הסלולר, גז, חשמל ומים וגיליתי. חלקם הגדול שמור במקום נהדר - במייל.


הייתי מהראשונים שעברו לחשבונות במייל, חסכון גדול לעולם ומשמעותי לא פחות לסדר בבית. תמיד טענתי: למה צריך דפים כדי לשלם? מספיק שאני יודע מהו הסכום, אני משלם בטלפון וכל הסיפור מאחורי בלי לכרות מיליוני עצים לשווא ואם צריך יש לי אישור של חברת האשראי לביצוע התשלום אז זהו, שלא בדיוק. 


ה"חוב הישן" שהתגלה בביטוח הלאומי הוא רק קצה הקרחון. תארו לעצמכם מה יקרה ביום שבזק יטענו שכבר שנתיים הם רודפים אחרי כדי לשלם להם חוב אבוד (החוב יצורף לריביות, דמי פתיחת תיק, פיגורים ודמי טיפול), כך גם חברת הסלולר תשלח מכתב עורך דין על אקסטרה גלישה ותשלום נוסף (ומכובד) לצידה, העירייה תטען שקבלתי הנחה שלא לצורך (לך תוכיח ששילמתי את מלא הסכום ומראש)


זה מצטרף למייל חביב שקבלתי מחברת נטויז'ן שכבר שלוש שנים אני נעזר בשירותי המייל חינם שלה (כן. כל החשבונות שלי מגיעים לשם, ואני בודק את המייל אחת לשבוע) ומשלם 10 ש"ח לחודש עבור אנטי וירוס. וזה לשון ההודעה: "החל מיום 15 בדצמבר 2014, לא ניתן יהיה לבצע שימוש בתיבת המייל שנטוויז'ן סיפקה לך בעבר ביוזר... לתשומת ליבך, כל המידע ששמור בתיבת המייל יימחק ולא תהיה אפשרות לשחזרו. במידה והינך מעוניין לשמור על תיבת המייל ללא עלות, אנא החזר אישור למייל זה. במידה ואינך מעוניין לשמור על תיבת מייל זו, נא ידיעתך כי באחריותך הבלעדית לגבות את המידע ככל שזה נדרש".


למזלי, נכנסתי לתיבת המייל אתמול בלילה כך שלא איבדתי את כל ההתכתבויות החשובות עם האוניברסיטה בה אני מרצה, תלושי משכורת שקבלתי, תמונות מאירועים משפחתיים ששמרתי על המחשב שקרס לפני שנה, ומאז לא ערכתי גיבוי נוסף, ורק אלוהים יודע אילו עוד מסמכים שוכנים לבטח בתוך תיבת המייל היקרה שלי.


אמנם השעה מאוחרת, אבל הרגשתי מספיק בנח להתקשר לחברתי משכבר הימים - עדנה אליעד. עדנה, היא יועצת מס מוערכת שמבינה גם בתחומי הביטוח ופתחה שיטה שמסייעת לאנשים כמוני (כמעט כל העולם) למצוא את המסמך האבוד. תוך 10 שניות מתחילת השיחה, עדנה הבינה את הבעיה. והיו לה עצות יעילות למכביר: תאסוף את כל הניירות לקרטון אחד, תניח על השולחן בסלון, תכין לעצמך כוס קפה, חפיסת שוקולד ותתחיל למיין את הדפים לערימת ה"חשובים", ה"מיותרים" וה"כדאי לשמור". התחלתי בעבודה תוך כדי שיחה נעימה (בלי לפספס את הפואנטה של הקפה והשוקולד. האמת - הוספתי גם קערת עוגיות אגוזים) והלא יאומן קרה. חצי שעה - של חיטוט ומצאתי את המסמך מ-2010 שמאשר שאין לי חובות לביטוח הלאומי.


אבל, נראה לכם שיכולתי לוותר על ביקור?! הזמנתי את עדנה להמשיך את העבודה שהתחלתי. אחרי הכל - לי אין את המיומנות והמומחיות שלה באיתור כספים אבודים בעזרת מסמכים.
ועוד לא הגעתי לסוף... 6 שעות של ארגון ניירת עברו על עדנה בנעימים (אני מקווה שכך. הכנתי מראש שתי חפיסות שוקולד גם עבורה) והיא גלתה שיש טעות בפוליסת הביטוח שלי (זו שאני משלם עבורה מאות שקלים בחודש, והיא מתעדכנת באופן אוטומטי כל שנה), המזכירה החליפה את הסדר של שתי ספרות בתעודת הזהות שלי. טוב שלא הזדקקתי לשרותי הביטוח לפני גילוי הטעות. מי יודע אם היו מאפשרים לי לקבל את שמגיע לי אחרי עשרות שנות צבירה...


היא גם מצאה תמונה של אימי ואחיותיה עוד בתקופת הילדות בהולנד הסוערת, תמונה שחיפשתי כבר 3 פעמים כשנכדי בקשו תמונה לפרויקט שורשים. לפחות לנכד הרביעי היא תוכל להועיל.
ולסיום, ואולי החשוב ביותר, קבלתי ארבעה קלסרים עמוסים למכביר אך ברורים להפליא. בפעם הבאה שאצטרך מסמך כל שהוא, הוא יחכה לי בסבלנות.


ועוד מילה לסיום - חברות ותאגידים יקרים. אמנם, אני אזרח קטן ופשוט, ולמרות זאת אני מבין ושמח שאתם מצטרפים לטרנד של שמירה על כדור הארץ. אכן, זהו ערך חשוב. אבל לא פחות חשוב - גלו שקיפות מול לקוחותיכם ואל תחסכו על חשבוננו.


תשלחו לנו רק את הפירוט לתשלום, בלי דפים נוספים מיותרים של קופונים, הנחות ומבצעים שלא בקשנו וימצאו את מקומם בפח האשפה תוך דקות מפתיחת המכתב. תנו לנו את האפשרות לעקוב אחר הכסף שלנו גם בעוד 10 שנים מהיום.

 

לחץ כאן מה,איך ואיפה מתייקים?


לחץ כאן מדוע חשוב לשמור ניירת רישמית?


לחץ כאן מדוע אנחנו?